Past Award Recipients

2018
Stephanie J. Crawford, Addison CSD
Mariah R. Dickinson, Alfred-Almond CSD
Chad J. Flurschutz, Arkport CSD
Nicholas J. Barrett, Avoca CSD
Amy J. Lott, Bath CSD
Michelle M. Pellett, Bath CSD
Conner R. Brinton, Bradford CSD
Zachary W. Czerniak, Canisteo-Greenwood CSD
Kathleen R. Johnson, Campbell-Savona CSD
Makenna O. Gadsden-Cornell, Corning-Painted Post
Rhianon S. Himes, Corning-Painted Post
Brayden J. Whitcomb, Hammondsport CSD
Lacie E. Olix, Hornell City School District
Joshua M. Chace, Hornell City School District
Steven Plaisted, Jasper-Troupsburg CSD
Chayanne L. Miller, Prattsburgh CSD
Jesi S. Garcia, Wayland-Cohocton CSD
2017
Nicole K. Duell, Addison
Dustin J. Kinnaird, Alfred-Almond
Emily R. Jones, Arkport
Lucas R. Derick, Avoca
Jessica E. Divens, Bath
Ryne C. Fleischauer, Bath
Cody L. Padgett, Bradford
Andrea K. Herington, Campbell-Savona
Melody L. Merry, Canisteo-Greenwood
Unique T. Fisher, Corning-Painted Post
Aran K. Holland, Corning-Painted Post
Cody D. Kolodziejczak, Hammondsport
Shaun Haynes, Hornell
Jayda M. Muniz, Hornell
Kiara L. Ackley, Jasper-Troupsburg
Christina M. Lass, Prattsburgh
Seanna N. Sanford, Wayland-Cohocton
2016
Erin L. Baker
Douglas R. Benson
Allyson T. Calkins
Megan A. Dunham
Alyssa M. Eaton
Kaleb J. Faucett
Micah C. Flink
Alexis K. Haynes
Paige A. Lamb
Alex J. Lehman
Jennifer R. Mayo
Elese A. Moon
2015
Brittany Austin
Sarah J. Bates
Brianna L. Cummings
Destiny M. Decker
Katie S. Goodwin
Emily Hammond
Taylor B. Kirin
Alecia A. LaBar
Alexander M. Lanphear
Sabrina A. Lewis
Christopher P. Lomax
Rebecca R. Mott
Raeann Prestridge
Robert E. Taft
2014
Ashley D. Balch, Lindley
Richard A. Devine, Bath
Latisha L. Foskey, Cameron
Kelly C. Jones, Bath
Ben L. Knoll, Hornell
Dakota T. Leadbeater, Corning
Cienna M. Tomb, Bath
Daniel J. Wyatt, Bath
2013
Kelly L. Bray, Hammondsport
Roeshawn A. Daniels, Corning
Margaret A. Gray-Wyatt, Hammondsport
Corey L. Hale, Avoca
Brianna M. Lurcock, Prattsburgh
Brendan L. Murray, Bath
Celeste A. Matthews, Bath
Karen M. Smith, Corning
2012
Carol L. Gould, Bath
Donald Kemp, Hornell
Jamie L Kollmorgan, Bath
Anna M. Lafler, Bath
Joshua M. Mack, Canisteo
Neotia M. Northrup, Prattsburgh
Fatima M. Overstreet, Bath
Billie J. Walters, Avoca
2011
Christopher W. Bason, Wayne
Christopher GP Cahill, Hornell
Jonathan W. Durdan, Corning
James R. Griffin, Hornell
Austin M. Holbrook, Corning
Desiree N. Martin, Bath
Frankie O. Ray, Hornell
Philip A. Way, Corning
2010
Codi M. Andrews, Addison
Matthew A. Bulkley, Corning
Charlene M. Burdick, Corning
Jacob D. Hann, Bath
Shelbi A. Kibbe, Corning
Aleisha J. Knapp, Bath
Melissa A. Price, Cohocton
Darrell L. Veasey, Corning
2009
Alexa R. Berry, Hornell
Michael D. Francis, Campbell
Samantha L. Lathrop, Bath
Jessica R. Lee, Addison
Keith D. Lee, Corning
Tiffany L. McFall, Corning
Amber L. Miller, Bath
Destinie L. Quick, Bath
2008
Valentina R. Blanchard, Avoca
William R. Burgess, Cameron Mills
Lola M. Burns, Hornell
Timothy A. Campbell, Hornell
William L. Goodrich, Prattsburgh
Michael R. Grove, Elmira
Marshell S. Stanley, Prattsburgh
Brittany L. Stephens, Cameron
2007
Dustin M. Fredericy, Wayland
Joseph L. McKerlie, Prattsburgh
Katy M. Mosher, Corning
Erica M. Moshier, Corning
Scot A. Pozzi, Elmira
John E. Sabins, Bath
Lauren E. Woodworth, Bath
Patrick J. Wright, Prattsburgh
2006
Kristina J. Buckmaster, Almond
Melissa A. Christensen, Bath
Jodi L. Dolan, Painted Post
Richard F. Lathrop, Bath
Michelle A. Lockwood, Woodhull
Brittany N. Vetter, Painted Post
Nicole M. Wheeler, Wellsville
Jeremiah N. Wilder, Bath
2005
Lyman E. Bassett, Bath
Tiffany R. Blankenship, Bath
David J. Criss, Lindley
Hilary A. Losey, Avoca
Cassandra A. Otto, Bath
Kimberly A. Perkins, Campbell
Justin K. Stewart, Cameron
Sarah N. Woodruff, Beaver Dams
2004
Ashley E. Carlton, Bath
Deborah A. Holley, Campbell
Nicole L. Partridge, Painted Post
Anthony M. Sanford, Bath
Abby J. Smith, Corning
Alissa M. Strauss, Bath
Lori L. Watson, Painted Post
Chanel P. Wright, Addison
2003
Cheryl L. Crocker, Bath
Angela M. Dickinson, Arkport
Geoffrey L. Havens, Bath
Steven J. Lehman, Canisteo
Keri L. McGunnigle, Avoca
Shawn G. Roak, Kanona
William A. Robinson, Arkport
Joseph L. Walker, Hornell
2002
Anita Dolph, Rexville
Jessica J. Harris, Corning
Emily B. Hill, Corning
Shawn Houghtaling, Arkport
Rosa A. Kinner, Pine CIty
Scott Lehman, Canisteo
Timothy A. MacDougal, Cohocton
Lisa M. Troy , Rexville
2001
Ronald L. Amidon, Painted Post
Tricia L. Clarey, Arkport
Tammy L. Dickinson, Arkport
Vicki L. Horton, Painted Post
Elizabeth E. Parker, Rexville
Desiree F. Royce, Hammondsport
Joshua J. Schultz, Greenwood
Thomas C. Sherrod, Corning
2000
Natalie A. Bishop, Campbell
Darryl Lemar Colbert, Avoca
Kimberly J. Dixon, Bath
Michael Howland, Corning
John Parulski, Hammondsport
Wayne R. Robertson, Canisteo
Susie K. Shufelt, Rexville
Richard C. Wilson, Bath
1999
Jason E. Baker, Hornell
Julia Baker, Rexville
Allison J. Freberg, Greenwood
Bryan A. Kane, Painted Post
Graham Marcus, Arkport
Melissa Somers, Bath
Joshua M. Stuart, Bath
Alaina H. Wakeman, Corning
1998
Jessica K. Blackmer, North Cohocton
Jessica M. Brown, Addison
Brandon S. Clark, Hornell
Joseph P. Evans, Corning
John G. Evener, Corning
Joseph E. Harris, Prattsburgh
Robert VanNess, Corning
Bethany VanSkiver, Cameron Mills
1997
Bella E. Amidon, Hornell
Krista I. Ellison, Corning
Beth A. Jones, Bath
Jason “Jake” Longwell, Bath
Anne M. Nichols, Bath
Kevin Sabins, Prattsburgh
Nancy J. Smallwood, Hornell
Todd A. Stratton, Addison
1996
G. Ira Bragg, Savona
Shannon M. Collins, Addison
Toka Culbertson, Addison
Laura A. Dodge, Hornell
Matthew C. Drake, Hornell
Salina M. Howard, Hammondsport
Christi M. Lawson, Addison
Tanya L. Stewart, Cohocton
1995
Kori L. Anderson, Bath
Shannon M. Fairchild, Corning
Joseph O. Hayes, Addison
Amy N. Jenks, Painted Post
Stephen R. O’Konski, Cameron
Kim A. Shaut, Hornell
Jeremiah R. Yartym, Hammondsport
Stephanie A. Wachala, Prattsburgh
1994
Chris A. Brockway, Addison
Mamie A. Cribb, Bradford
Paul R. Dalton, Lindley
Carol J. English, Bath
Treva J. Esquibel, Cameron Mills
James D. Krisher, Jasper
Pamela J. Robbins, Cameron Mills
Rachel J. Wood, Cameron Mills
1993
Michael J. Converse, Perkinsville
Tracy Daw, Campbell
Shannon M. Kazukiewicz, Corning
Patricia L. Keene, Wayland
Shawn M. Manhart, Perkinsville
Tibyron T. Quinn, Hornell
Carol M. Rose, Hornell
Christopher J. Wightman, Avoca
1992
Mark Allen, Bath
Teena M. Brewer, Corning
Erica Deschamps, Wayland
Gary Goodrich, Prattsburgh
Alan Greene, Woodhull
Dawn Meyer, Bath
Bryan Ryan, Bath
John A. Wilcox III, Corning
Comments